Měřicí kleště UNI-T UT275

Měřicí kleště UNI-T UT275 na unikající proud a zemní odpor.

Zkušených revizních techniků jistě potěší série měřících kleští na uzemnění, která již nějakou tu dobu existují na trhu. Obsahují množství novinek a vylepšení, které usnadní a zpříjemní vaši práci. My jsme měli možnost tento produkt vyzkoušet a přinášíme Vám žhavé informace!
Musíme říci, že se výrobce UNI-T opravdu překonal. Klešťový měřič zemního odporu UT275 je zatím nejlepším a nejkvalitnějším výsledkem dlouholeté práce a zkušeností tohoto výrobce. Tato série měřících kleští je jednoznačným zlomovým bodem v tradičních technikách používaných pro měření uzemnění. Měřič zemních odporů UNI-T UT275 má široké využití ve více odvětvích – telekomunikace, měření rozvodů elektrické energie, olejárstve, stavebnictví a dokonce v meteorologii. A kromě toho je to momentálně nejlepší a nejspolehlivější přístroj co se týče poměru ceny a kvality!

Praktické výhody

Pokud pracujete jako revizní technik, tuto novinku s radostí přivítáte. Usnadní vám vaši práci zejména tím, že se skvěle hodí všude, kde je nemožné použít klasické metody zemních sond, které jsou zaražené do země. Jsou tedy přímo stvořené do míst, kde jsou často chodníky a asfalt. Nelze však použít při jednosvodový hromosvod bez využití pomocné sondy. Čím má však soustava více svodů, tím je tento přístroj přesnější.
Praktickou výhodou je to, že nemusíte odpojovat zemnící kabel. Tento měřič zemních odporů na rozdíl od klasických přístrojů, dokáže inteligentně rozpoznat špatné uzemnění. Má použití tedy i tam, kde tradiční přístroje selhávají, zejména díky jeho schopnosti měřit celkovou hodnotu odporu obvodu uzemnění a uzemňovacího kabelu. Přístroj plně vyhovuje normě ČSN EN 61557 a je možné k němu objednat i kalibrační protokol.

Možnosti aplikací

Jak jsme již zmínili, tento nejprodávanější měřič zemních odporů má mnoho využití. My jsme měli možnost vyzkoušet ho na třech frontách. Klešťový měřič zemního odporu UNI-T UT275 nám pouze potvrdil svou kvalitu a výjimečnost. A tady jsou aplikace, které jsme  pomocí nich využili.

 • Aplikace v elektrických systémech:
  Při první zkoušce jsme měřili uzemňovací odpor stožáru. Toto uzemňování tvoří vícebodový uzemňovací systém, a tedy je přístroj v tomto odvětví opravdu doma. Na měření zemnícího odporu každé větve zasvorkujte uzemňovací kabel.
  Druhá zkouška byla zaměřena na měření orientačního odporu nulového bodu transformátoru. Vícebodový naváděcí systém představuje případ opakovaného uzemnění. Pokud se však neopakuje žádné uzemnění, měří se jednobodové uzemnění. Na displeji se může objevit informace L0.01Ω – tehdy je možné, že má transformátor dva různé usměrňovací kabely. Tehdy je třeba jeden z nich odpojit.
 • Aplikace u hromosvodů budov:
  Další experiment se odehrál v blízkosti čerpací stanice. Jak víme, v tomto prostředí musí být použité přístroje, které dokáží zabránit případné explozi. Uzemňovací odpor a odpor zapojení musí být pravidelně měřen a právě na to poslouží následující měřicí kleště, které splňují požadavky GB3836-2000.
 • Aplikace v elektrárnách a rozvodnách:
  Přístroj jsme použili i na měření kontaktů a zapojení v obvodech. Přišli jsme na to, že s měřicím řidičem je možné měřit zapojení v elektrárně nebo v rozvodně do podzemní sítě. Nesmíme však zapomínat na to, že zemnící odpor je třeba měřit jako jednobodové uzemnění.
 • Aplikace v telekomunikačních systémech
  Uzemňovací odpor jsme měřili ve strojovně. Právě strojovny v telekomunikačních systémech se nacházejí ve vyšších patrech budov, a tak je nemožné tento uzemňovací odpor měřit s megmetem. Tedy jak jsme již zmínili, kde klasické přístroje selhávají, tam nastupují měřicí kleště UNI-T UT275. Vodiče zapojte například na požární hydrant k uzemňovací elektrodě a pak zapojte svorku na měřicí vodič. Naměřený odpor pak bude součtem odporu strojovny, odporu hydrantu a odporu měřicího vodiče. Odpor hydrantu je obvykle velmi malý, a tak bude odpor strojovny přibližně stejný měřenému odporu po odečtení odporu měřicího vodiče. Uzemnění strojoven a vysílačů obvykle představuje dvoubodový zemnící systém.

+ Pozitiva:

 • Vysoká kvalita
 • Výhodná cena
 • Snadná a rychlá práce
 • Přesné měření
 • Kalibrační protokol z akreditované laboratoře

– Negativa:

 • Zatím jsme nepozorovali žádné.

Shrnutí

S tímto přístrojem jsme nadmíru spokojeni. Potvrdil své kvality a díky své přijatelné ceně je dostupný každému reviznímu technikovi. Pracuje se s ním opravdu snadno a je nápomocný v mnoha situacích.
Jako u všech klešťových měřidel, i při tomto přístroji je třeba dávat pozor na čistotu dotyku kleští. Kromě toho věnujte pozornost i měření dvou svodů, jelikož v tomto případě jde často o nepřesné měření, jak vlastně u všech měřidlech tohoto typu. Celkově je tento přístroj více než vhodný pomocník pro měření uzemnění. Pokud Vás přístroj zaujal, více info najdete na tomto odkazu.

Základní atributy

Rozměry: 293mm x 90mm x 66mm
Otvor kleští: 65mm x 30mm
Hmotnost: 1320g
Napájení: 4x 1,5V alkalické baterie (LR6)
Rozměry LCD: 47mm x 28,5mm

Speciální funkce

 • měření zemního odporu
 • měření unikajících proudů
 • funkce Data Hold
 • funkce Data Recall
 • Sleep mód
 • autokalibrace – kalibrační smyčka je součástí dodávky
 • datalogging
 • alarm
 • podsvícení displeje

Pro více info klikněte zde

admin

Autor: admin

Sdílejte na: